Divoký rádiový žebříček ovládli producenti, na stupně vítězů se posmrtně probojoval Miro Žbirka

Rádiová hitparáda v těchto týdnech nezvykle hýří velkými přesuny. Z jednadvacátého místa se na jedničku dostali producenti Gabry Ponte, Lum!x a Prezioso s loňským singlem “Thunder”. Poprvé se do top trojky vměstnali také Miro a David Žbirkové s písničkou “Nejsi sám”. Albům dál kraluje Calin jako “POPSTAR”.


© Warner Music

RÁDIA – S českými dramaturgy je to někdy jako na houpačce. Prakticky celou zimu protáčeli v éteru pořád ty samé songy, nyní ale zvolili opačnou taktiku, a na prvních místech hitparády vídáme nečekané zvraty.

Minule si na první příčku vyšlápl Ed Sheeran s kouskem “Overpass Graffiti”, který na ni razantně poskočil až ze čtvrté desítky pořadí. Tentokrát zrzavý hitmaker klesá na čtyřku a v čele ho nahrazuje mezigenerační taneční spolupráce – Gabry Ponte, Lum!x a Prezioso se singlem “Thunder”. Ten není žádnou novinkou, vyšel už loni v květnu, naše rádia ho ale objevila až v posledních týdnech. Ve svém šestém kole stoupají italští veteráni taneční hudby a jejich mladičký rakouský kolega Lum!x rovnou o dvacet míst.

Před týdnem se Elton John a Dua Lipa z ničeho nic propadli z prvního na dvaadvacátou řádku, nyní je ale jejich společný hit “Cold Heart” zpět na stupních vítězů. S pomocí producentů PNAU to tentokrát dotáhli na stříbro.

Za zvýšenou pozornost stojí bronzová příčka. Posmrtně se na ni totiž podíval Miro Žbirka se svým synem Davidem. Fanoušci výjimečného slovenského muzikanta jistě vědí, že se jedná o první ochutnávku ze Žbirkovy nové desky, symbolicky nazvané “Posledné veci”, která uzavře jeho studiovou diskografii. Aktuálně je skladba “Nejsi sám” nejhranější domácí položkou v éteru.

Na medailových pozicích se vedle Sheerana neudrželi ani iann dior s “let you” (5.), ani Miley Cyrus s “Angels Like You” (6.) V příštích týdnech by na nejvyšší místa jistě rádi zaútočili Mirai, jejichž aktuální singl “Vedle tebe usínám” poskočil už na desítku.

A novinky? Množné číslo tentokrát není na místě, v top stovce najdeme jen jednu – navíc na úplném chvostu. Jako devadesátá devátá vstoupila do pořadí kapela Hodiny s písní “Dívej”.

Top 10 ČR – rádia:

 1. ▲ Gabry Ponte, Lum!x & Prezioso – Thunder
 2. ▲ Elton John feat. Dua Lipa – Cold Heart (PNAU remix)
 3. ▲ Miro Žbirka feat. David Žbirka – Nejsi sám
 4. ▼ Ed Sheeran – Overpass Graffiti
 5. ▼ iann dior – let you
 6. ▼ Miley Cyrus – Angels Like You
 7. ▼ Adele – Oh My God
 8. ▲ Lil Nas X – Thats What I Want
 9. ▼ Tom Gregory – Footprints
 10. ▲ Mirai – Vedle tebe usínám

0vpbh


Calin - POPSTAR
© Mike Roft Records

ALBA – Do třetice všeho dobrého – to si může říkat Calin při pohledu do aktuálního vydání albové hitparády. Brněnský rapper a zpěvák opět obhájil prvenství s albem “POPSTAR”, navíc opět jasně dominuje také paralelnímu žebříčku digitálních singlů, kde se na jedničce usadil jeho song “Hannah Montana”.

O nejúspěšnější novinku se tentokrát postaral zahraniční umělec, na což už v přívalu hvězd tuzemského rapu nejsme příliš zvyklí. U českých posluchačů dlouhodobě oblíbený Machine Gun Kelly startuje se šestou řadovkou “mainstream sellout” na stříbrném postu, čímž vyrovnává nejlepší výsledek předloňského titulu “Tickets To My Downfall”.

Jména, bez nichž už si žebříček nelze představit, se seřadila na dalších pozicích. Viktor Sheen zabral se svými nahrávkami “Příběhy a sny”, “Černobílej svět” a “Barvy” trojku, pětku a šestku, mezi ně se vklínil jen bramborový Yzomandias zásluhou “J.EDEN E-GEN”.

Do první desítky si proklestila cestu také trampská hudba. Na sedmičce najdeme kolekci “Zvláštní znamení boha” s podtitulem “Písně bratří Ryvolů”, zastřešenou společným názvem Hoboes. Jde o album původně šestnácti nesmrtelných písní, ovšem s přidanými bonusy jich je hned devětadvacet.

Překvapení skýtá osmička – z ničeho nic se na ní totiž vyskytla LP s loňskou deskou “Churches”, která v době vydání startovala až jako devadesátá šestá a jejím nejlepším výsledkem byla dosud čtyřiapadesátá pozice. Zdá se, že fanoušci se pomalu připravují na zpěvaččiny dva letošní koncerty u nás – v červenci na Colours Of Ostrava a v září v Praze.

Po zbývajících dvou novinkách musíme pátrat v nižších patrech pořadí. Skinny Barber coby další ze zástupců domácího rapu boduje s “West Side Story Tape” na dvaatřicátém řádku. Placebo si s osmou studiovkou “Never Let Me Go”, vydanou po dlouhých devíti letech, zabrali číslo sedmdesát čtyři.

Top 10 – alba:

 1. ▬ Calin – POPSTAR
 2. N Machine Gun Kelly – mainstream sellout
 3. ▼ Viktor Sheen – Příběhy a sny
 4. ▼ Yzomandias – J.EDEN E-GEN
 5. ▼ Viktor Sheen – Černobílej svět
 6. ▼ Viktor Sheen – Barvy
 7. N Hoboes – Zvláštní znamení touha
 8. ▲ LP – Churches
 9. ▼ Olivia Rodrigo – Sour
 10. ▼ Nik Tendo – Jsem v pohodě, sem v prdeli.

0vpbh

Úplnou rádiovou i prodejní hitparádu pro 13. týden najdete na stránkách IFPI zde. 67981

We would love to thank the author of this short article for this awesome material

Divoký rádiový žebříček ovládli producenti, na stupně vítězů se posmrtně probojoval Miro Žbirka

Fuzzy Skunk