NAžIVO: Silové syrové blues The Picturebooks nabíjelo ve Futuru pozitivní energií

Blues bylo vždycky hudbou podstaty. Bylo odrazem života ve vší jeho syrovosti, rozehrávalo zasuté struny podvědomí a dodnes je univerzálně funkční. Může být zamyšlené, melancholické i křehké, ale i nesmírně ostré. A to je přesně ten zvuk, který přivezla do pražského Futura dvojice The Picturebooks.

Live: The Picturebooksr

místo: Futurum Music Bar, Praha
datum: 28. března 2022
support: Black Mirrors
setlist: PCH Diamond, Seen Those Days, Side, Wardance, Lizard, Crank It Up, I Need That Oooh, Electric Nights, The Day The Thunder Arrive, Cactus, Howling Wolf, E.L.I.Z.A.B.E.T.H., The Rabbit and the Wolf, The Hands of Time, Your Kissess Burn Like Fire, Zero Fucks Given, On These Roads I’Will Day

Fotografie jsou pouze ilustrační, vznikly na koncertě kapely v Café v lese v dubnu 2019.

On to byl vlastně vcelku nenápadný koncert, ukázková klubovka, vystoupení kapel, které jsou spíše pro milovníky žánru. Míchali se tu tak příznivci blues s očividně motorkářskými typy, kteří přece na pravidla nehledí a pro které není problém si v nekuřáckém klubu zapálit. Takže to bylo vlastně jako za starejch časů, kdy se hrálo v oparu dýmu. No nic.


© Vojta Florian / musicserver.cz

Na čas, dokonce minutu předem, vyběhli na pódium Black Mirrors. Tady jsem nechal plavat přípravu a nechal se překvapit. A bylo to prostě skvělé. Zvuk se na začátku trochu hledal, po prvních písničkách se usadil a pak poctivě kopal vyšší hlasitostí, neztrácel ale na detailech.

Byl to svižný, téměř párplovský (bez hammondek) sedmdesátkový hard rock postavený na dvojici kytar a hlavně hlasu zpěvačky Marcelly Di Troia. Ta od první chvíle naprosto opanovala pódium a dokázala uhranout svým projevem na hraně Janis Joplin i Beth Hart. Velké překvapení a formace hodná dalšího sledování.

The Picturebooks dokázali v pondělí večer (!) natáhnout do Futura slušný zástup posluchačů. K vyprodání bylo sice docela daleko, to však nemělo žádný vliv na vřelou atmosféru, kterou dvojice ze Severního Porýní-Vestfálska (jak nebluesová oblast!) vykouzlila. Fynn a Philipp hrají blues syrově – a silově.

V podstatě okamžitě rozptýlili ty drobné otazníčky, proč zrovna tenhle styl dovezla jinak metalová agentura Obscure. Zboostrované nabroušené kytary, mocné bubny a kus ohnutého plechu coby součást bicí aparatury vytvořily všeprostupující zvukovou stěnu, která by v létě klidně mohla rozvibrovat cihly v pevnosti Josefov na Brutal Assaultu. Bez přehánění.

Jen dva sympaťáci na pódiu stačili do klubu napumpovat tolik energie, že by jim leckteré početnější těleso mohlo závidět. Na pár děkovných proslovů a vzpomínání na začátky, mimo jiné v i českých klubech, došlo, jinak se hrálo bez zbytečných prostojů, s důrazem na poslední tři desky “Imaginery Horse”, “Home Is A Heartache” a “The Hands of Time” , jak se mi to jevilo. A publikum bylo jedině rádo.

Roušky jsou snad definitivně dole a obavy, že se bude koncertní soukolí rozjíždět jen pomalu, se ukázaly jako bezdůvodné. S plnícími se kalendáři hudebních akcí to spíše zatím vypadá, že jsme všichni do starých, notně rozšlápnutých bot vklouzli překvapivě snadno. V klubech už to šlape, brzo se půjde i ven. A koncerty jako ten, který odehráli The Picturebooks, ukazují, že tahle zdravá energie nevyprchala. 67924

We want to thank the writer of this post for this remarkable material

NAžIVO: Silové syrové blues The Picturebooks nabíjelo ve Futuru pozitivní energií

Fuzzy Skunk